עולם הזכוכית

זכוכית ביום יום

זכוכית כל כך נוכחת בחיי היום יום שלנו עד שאנחנו כמעט ולא שמים לב אליה. אבל אם נסתכל מסביב נגלה שלא רק שזכוכית נמצאת בכל מקום, אלא גם מגוון הטכניקות וסוגי הזכוכית השונים מציגים יותר ויותר נוכחות במרחב שבו אנו חיים.

 

הדוגמא הפשוטה ביותר היא גורדי השחקים המופיעים בכל מקום ומצופים בלוחות זכוכית ענקיים. אך הזכוכית נמצאת שם גם בכל פעם שבה אנו שמים פרחים באגרטל זכוכית מנופחת, מתפעלים מפסל שנוצר תוך שימוש בתבנית יציקה, משתמשים בכלי מעבדה שנופחו באמצעות מבער או שמים פירות על מגש שנוצר מלוחות זכוכית שכופפו בתנור. בדף זה תחשפו לטכניקות השונות באמצעותן נוצרים אותם חפצי זכוכית שהפכו לחלק בלתי נפרד מעולמנו. 

 

 

טכניקות עכשוויות בזכוכית

 

כמעט כל מי ששומע את המילים "אמנות בזכוכית" חושב מיד על ניפוח זכוכית, אבל האמת היא שכיום יש מגוון רחב של טכניקות עבודה בזכוכית, שמעניקות לאמנים אפשרות ליצור כמעט כל דבר בחומר השקוף והשביר. 

 

במקרים רבים אמני זכוכית מתמקדים בטכניקה אחת או מספר טכניקות מצומצם, מכיוון שהתמחות בטכניקות שונות אורך זמן רב ודורש לא מעט ניסיון, ניסוי וטעיה. 

 

בעולם הזכוכית העכשווית ניתן לחלק את התחום לארבע התמחויות: 

         1. ניפוח זכוכית מסורתי (Glass Blowing)


         2. ניפוח זכוכית במבער (Lampworking)


         3. עבודה קרה בזכוכית (Cold Working) - ויטראז', ליטוש, חיתוך, שיוף

 
         4. עבודה בתנורי זכוכית  (Warm Glass) - יציקה, התכה, פיוזינג (איחוי), 

ולכל מי שמעוניין לדעת קצת יותר, ריכזנו עבורכם הסברים קצרים על הטכניקות השונות בתחום.

 

 

עבודה חמה בזכוכית 

ניפוח זכוכית מסורתי (לחצו להסבר מפורט) - תהליך שבו נוצרים אובייקטים מנופחים מזכוכית: החל מאגרטלים וגופי תאורה ועד לפסלים ועבודות מונומנטליות. בתהליך זה נעשה שימוש בשלושה סוגי תנורים: כור, גלורי הול ותנור הרפיה. תחילה הזכוכית ניתכת בטמפרטורה גבוהה בכור, לאחר מכן היא מגולגלת על מוט אותו יש לסובב לאורך התהליך כדי למנוע מהזכוכית לצאת ממירכוזה. בתהליך עיצוב הזכוכית נעשה שימוש בתנור הגלורי הול שבו מחממים את הזכוכית כדי למנוע התקררות והתמצקות וכן משתמשים בכלים שונים לעיצוב הזכוכית. כאשר האובייקט מוכן, מנתקים אותו ממוט הזכוכית והוא מועבר לתנור ההרפיה שבו הוא מתקרר באופן איטי ומבוקר - מטמפרטורה של 500 מעלות ועד לטמפרטורת החדר.  

 

ניפוח זכוכית במבער - בדומה לניפוח זכוכית מסורתי, גם כאן הזכוכית מנופחת ליצירת אלמנטים שונים, אך כאן נעשה שימוש במבער מיוחד ולא בכור וגודל העבודות מוגבל. בתהליך זה משתמשים בצינורות זכוכית פיירקס חלולים אותם מחממים, מעצבים ומנפחים למגוון צורות בעלות נפח. התהליך משמש ליצירת אלמנטים פיסוליים וגם ליצירת כלים וציוד למעבדה ולתעשייה.  

 

עבודת פיסול במבער - כאן לא מדובר על ניפוח זכוכית אלא שימוש במוטות זכוכית מלאים (לא חלולים) אותם מתיכים בטמפרטורות גבוהות במבער ומעצבים לצורות שונות. גודל העבודות מוגבל, אך ניתן לייצר אלמנטים קטנים ועדינים מאוד, מיניאטורות וכן תוספות וקישוטים לאלמנטים שנופחו במבער. קרא עוד על ניפוח זכוכית...

 

עבודה קרה בזכוכית 

 

בטכניקה זאת לא נעשה שימוש בחום, אלא בכלי עבודה מיוחדים שמאפשרים עיבוד של הזכוכית הקרה כגון שיוף, ליטוש, חיתוך לצורות שונות ועוד. 

 

חיתוך זכוכית - ישנם סוגים שונים של חיתוך זכוכית. חיתוך פשוט של פלטות דקות נעשה באמצעות סכין זכוכית עם ראש יהלום, אך כאשר מדובר על גושים עבים יותר או על צורות מורכבות, משתמשים במסור יהלום שולחני המיועד לזכוכית. 

 

שיוף זכוכית - קיימות מכונות שיוף מיוחדות המאפשרות ליטוש של הזכוכית בדרגות גימור שונות - מהליטוש הגס ביותר ועד לליטוש עדין, המעניק לזכוכית ברק אחרון ואת השקיפות המוכרת. מידת הליטוש והחספוס נקבעת על ידי החומר המשמש לליטוש. 

 

התזת חול - התזת חול על זכוכית יוצרת טקסטורה מחוספסת וצבע לבן חלבי של הזכוכית. ניתן ליצור עומקים שונים בזכוכית בעזרת ההתזה, כך יוצרים עבודות פיסול תלת מימדיות וכן מחיצות דקורטיביות, עיטורים של חלונות ומשטחי זכוכית ועוד. 

 

הדבקת זכוכית - אחת הטכניקות בהן נעשה שימוש בשנים האחרונות היא הדבקת משטחי זכוכית חתוכים ליצירת אלמנטים שונים, מאקווריומים ועד לפסלים ולאדריכלות. מאחר והזכוכית שקופה, לעיתים קרובות נעשה שימוש בדבק שקוף הנקרא דבק UV, אשר מתקשה אך ורק תחת קרני UV (מהשמש או מגוף תאורה מיוחד). 

 

עבודה בתנורי זכוכית 

בטכניקה זאת משתמשים בתנורים מיוחדים, באמצעותם ניתן לחמם את הזכוכית לטמפרטורות גבוהות עד ל900 מעלות צלזיוס וכך להתיך או לכופף אותה לתוך תבניות, לאחות חתיכות זכוכית ואבקות ועוד. 

 

סלמפינג (Slumping) - בטכניקה זאת משתמשים בחום התנור ובכוח הכבידה כדי לכופף פלטות זכוכית מעל תבניות קרמיות / גבס-קוורץ, חוטי מתכת ואמצעים נוספים המעניקים לזכוכית צורות שונות ומאפשרים יצירת כלים, תבליטים ועוד. 

 

פיוזינג (fusing) - איחוי זכוכית בחום. בטכניקה זאת מאחים פיסות זכוכית מכל צורה שהיא (פלטות, חתיכות קטנות, גושים קטנים וכו') ומדביקים אותן יחד באמצעות חום התנור. ניתן לאחות את הזכוכיות למקשה אחת או להסתפק בהדבקה שטחית בלבד. 

 

פה דה וור - Patte de verre -  תהליך שבו לוקחים זכוכית טחונה, בצורה של גרגרים ואבקות ומערבבים אותה עם מדיום כלשהו, כלומר עם חומר שמהווה מעין דבק. את עיסת הזכוכית מורחים על גבי תבניות ומכניסים לתנור, כאשר עם סיום התהליך מתקבלים אובייקטים פיסוליים במרקמים שונים, בהתאם לגודל גרגירי הזכוכית בהם נעשה שימוש. 

 

יציקת זכוכית  

בתהליך יציקת הזכוכית מכניסים מסה של זכוכית לתוך תבנית על מנת להעניק לה את צורתה. ישנם מספר סוגים של יציקת זכוכית:

 

יציקה חמה - בתהליך זה נעשה שימוש בזכוכית לוהטת, היישר מהכור, אותה יוצקים לתבניות העשויות מחומרים שונים - גבס-קוורץ, לוחות פייבר (סיבים קרמיים) קשיחים או תבניות הבנויות מחול. הזכוכית מקבלת את צורת התבנית ומאוחסנת לתנור שבו היא מתקררת באופן איטי ומבוקר בהתאם לעובי האובייקט.

 

יציקה קרה - תהליך שבו נעשה שימוש בעיקר בתבניות גבס-קוורץ/חול. כאן נעשה שימוש בזכוכית קרה ומוצקה בצורת גושים, פיסות, גרגרים ואפילו אבקות המוכנסות לתבניות, עשויות גבס-קוורץ בשילוב רשת ברזל. התבניות מוכנסות לתנור ושוהות בו בטמפרטורה גבוהה במשך זמן ממושך על מנת שהזכוכית תוכל להינתך כראוי ולהיכנס לכל חלקי התבנית בצורה אחידה. גם כאן נדרש קירור איטי בהתאם לעובי האובייקט. 

 

תהליך הרפיה (קירור איטי) - הוא אחד התהליכים החשובים בתחום הזכוכית. כל זכוכית שעברה תהליך חימום לטמפרטורה גבוהה חייבת לעבור תהליך הרפיה ולסוגי זכוכית שונים ישנם פרמטרים שונים להרפיה. ההרפיה נעשת בעזרת שליטה של מערכת בקרה שאחראית על תהליך השריפה בתנור. עבור כל גוף זכוכית נכתב גרף שריפה והרפיה יחודי, התלוי בגודל ובעובי של הזכוכית.

אמנות שבירה לוגו חדש-05.png