טלי גרינשפן\Tali Grinshpan

Tali Grinshpan.jpg

טלי גרינשפן - 

עבודותיי עוסקות בקשר שבין הטבע לאדם, בקיומו של האדם כיצור רגשי ובלתי צפוי, ובאופיים המשתנה של השניים (האדם והטבע) לאורך זמן. הטבע העדין והשברירי ובאותה עת עוצמתי ובלתי מתפשר, משמש כמטפורה לחיים, לקיומנו על כדור הארץ, ולקיומו של כדור הארץ עצמו. השילוב הדיכוטומי בין שבריריות ועוצמה, הן של הטבע והן של האדם, ואופיו המשתנה ברציפות מחזורית ובלתי פוסקת של הטבע מרתקים אותי ומהווים מקור אינסופי להתבוננות והשתאות.

 

כבעלת תואר שני בפסיכולוגיה, אני מתעניינת במהות האדם, שבריריותו של הטבע, ואופיו החמקמק של הזמן. אני מוצאת ענין בלתי נדלה בטווח הרגשות שאנו חווים, בזיכרונות, ובדרך בה חוויות חיים משפיעות עלינו ומעצבות אותנו. תקווה, אבדן, זיכרון וטבעו המסתורי של הזמן מהווים מקור לשאלות ותהיות שמהן נובעות עבודותיי. מחשבות על העבר וההווה יוצרות דיאלוג פנימי מתמשך בין חזיונות וזיכרונות, ומתהוות לכדי סיפור ויזואלי על חוסן ושבריריות, פגיעות ועמידות וטבעם בר החלוף של החיים.

 

אני עובדת עם זכוכית בטכניקת יציקה הנקראת עיסת זכוכית – PATE DE VERRE. בשונה משיטת היציקה המסורתית של עיסת זכוכית, פיתחתי שיטת עבודה שונה, המאפשרת לי ליצור את הצורות והקיפולים המאפיינים את עבודתי.

 

זכוכית היא חומר מורכב ומציגה בפני אתגרים חדשים בכל פעם שאני ניגשת לעבודה. השילוב המנוגד בין חוזקו ושבריריותו של החומר (בדומה לאדם ולטבע), מאפשרים לי לבטא את רעיונותי בצורה הטובה ביותר. הזכוכית, כשנחשפת לחום, מתנהגת לעיתים קרובות בצורה בלתי צפויה, ובכך מאפשרת לי, לזמן מוגבל, לאבד שליטה ולתת לחומר לעשות את שלו.

 

אני שואפת, ולו לזמן קצר, ליצור סביבה אינטימית בה אני יכולה להתבונן ולתהות על מהות קיומנו, רגשותינו, והקשר של האדם בכלל ושלי בפרט אל הטבע והסביבה.

ילידת תל אביב, 1972

MA בפסיכולוגיה, אוניברסיטת ת"א

כיום חיה בצפון קליפורניה

 

מגיל צעיר טיילתי עם הורי ברחבי העולם. טיולים אלו היוו מרכיב חשוב בהתפתחותי האישית והאומנותית. מאז ומתמיד התעניינתי באומנות ועבדתי עם מגוון רחב של חומרים כמו עץ, אמייל, חימר, טקסטיל ועוד. בנוסף לעיסוקי בפסיכולוגיה ארגונית, המשיכה לאמנות תמיד הייתה חלק ממני.

ב-2011 לקחתי לראשונה קורס בזכוכית חמה ומאז לא הפסקתי ללמוד וליצור.

 

ב-2014 הוזמנתי להתמחות מקצועית (רזידנסי) בפילצ'ק, בית הספר לזכוכית שליד סיאטל בארצות הברית. התמחות זו היוותה נקודת מפנה מאוד חשובה ומשמעותית בהתפתחות המקצועית שלי.

ב-2016 הוזמנתי להתמחות מקצועית נוספת במרכז לזכוכית בסקוטלנד, וחזרתי לפילצ'ק למחקר והתמחות ב-2017. בעזרת מספר מלגות שקיבלתי, התאפשר לי לקחת קורסים במוזיאון קורנינג לזכוכית שבניו יורק ובבתי ספר נוספים לזכוכית כמו BULLSEYE GLASS ,NORTHLANDS,

ו- PITTSBUTGH GLASS.

 

עבודותיי נבחרו להופיע במגזין השנתי המתפרסם על ידי מוזיאון קורנינג לזכוכית NEW GLASS REVIEW 39, בתערוכת הזכוכית הבינלאומית בקאנאזאווה יפן 2016, ובמקום הראשון בתחרות הבינלאומית GLASS PRIZE 2017.

 

כיום עבודותיי מוצגות בגלריות ומוזיאונים ברחבי ארצות הברית, אירופה ויפן.

אמנות שבירה לוגו חדש-05.png