שימוש חוזר בזכוכית ליצירת עיצוב ואמנות

 אמנות שבירה  | Fragile Art

 

זכוכית היא אחד החומרים המעולים ביותר למיחזור, והאפשרויות לשחק בחומר ולהעניק לו חיים חדשים הן אינסופיות. אז לפני שאתם הולכים לפח המיחזור הקרוב, הנה סקירה קצרה שאולי תגרום לכם להשאיר את בקבוקי הזכוכית המשומשים בבית.

מה הופך את הזכוכית לחומר אידיאלי למיחזור?

העובדה שקל לנקות אותה, שהיא נשמרת לאורך זמן והיופי הטבעי של החומר הופכים את הזכוכית לחומר גלם מעולה לאמנים, יוצרים וחובבים. כולנו רגילים להשתמש בה לאחסון ריבות תוצרת בית או כאגרטל מזדמן, אך יש אינספור דרכים אחרות למחזר בקבוקים וצנצנות.  טכניקות כמו חימום, חריטה, התכה וחיתוך מאפשרות לנו לקחת מוצר פשוט מזכוכית ולהפוך אותו לאובייקט חדש לגמרי וכך למנוע ממנו להגיע לפח הזבל, ועל הדרך גם ליהנות ממוצר שימושי, יפה ומקורי.

דוגמאות לאובייקטים כאלו ניתן למצוא בעבודה "תוצרת סין" של נאוית חמיאס, המציגה בקבוקי זכוכית עם חריטות עמוקות, וכן בעבודותיה של המעצבת Emma Woffenden, שהופכת בקבוקי זכוכית פשוטים למוצרים מעוצבים נחשקים. סקירה קצרה ברחבי הרשת תציג בפניכם מגוון של אהילים, גופי תאורה, מחיצות ועבודות ויטראז' שנוצרו על ידי אמני מיחזור מכל רחבי העולם. 

כיצד יוצרים את עבודות האמנות האלו והאם ניתן לעשות זאת בבית?

כמו בכל תחום הזכוכית, גם כאן ניתן לחלק את טכניקות העבודה לשתי קבוצות עיקריות: טכניקה חמה וטכניקה קרה.

הטכניקות ה"קרות" כוללות חיתוך, צביעה, שיוף וכל פעולה אחרת שניתן לבצע בלי לחמם את הזכוכית. הטכניקות הללו מאפשרות לחתוך בקבוקים או צנצנות ולהפוך אותם לכוסות או גופי תאורה, לעטר את הזכוכית, לצבוע אותה בצבעי זכוכית מיוחדים או לחרוט עליה באמצעות מכשיר שנקרא "דרמל".

רוב הטכניקות הקרות שציינו לא דורשות ציוד יקר ואפשר בהחלט לנסות אותן בבית, אם כי לעיתים נדרשת הדרכה כלשהיא ואימונים, להשגת תוצאה טובה. צביעה ועיטור זכוכית נעשות באמצעות צבעי זכוכית שניתן להשיג בחנויות מלאכת יד והשימוש בהם פשוט מאוד(מומלץ להתנסות בהם קצת לפני שמעטרים את המוצר הסופי). גם חיתוך בקבוקי זכוכית לא דורש ציוד יקר – כאן תצטרכו להצטייד במכשיר לחיתוך הזכוכית ובאמצעי כלשהוא לשיוף הקצוות החדים. אלו דורשים השקעה קטנה וכמו שכבר אמרנו – קצת הדרכה ואימון, אך בעידן האינטרנט לא קשה למצוא הדרכות/סדנאות כאלו, כמו גם מקורות לרכישת הציוד.

ישנן טכניקות ושיטות נוספות לעיטור, שיוף וחריטה ואם אתם רוצים להיכנס "חזק" לנושא כנראה שתמצאו את עצמכם משקיעים סכומים גבוהים יותר וזמן רב ביצירות האמנות שלכם. בכל מקרה, ההמלצה היא תמיד ללכת על חומרים וטכניקות ידידותיים לסביבה, במיוחד אם אתם עובדים בבית –שהרי לא תרצו לפזר חומרים כימיים חזקים בסביבת המשפחה או לזהם את הסביבה תוך כדי תהליך המיחזור.

ומכאן נעבור לרגע לטכניקות ה"חמות" של הזכוכית. אלה כוללות כיפוף, הלחמה או התכה של מוצרי זכוכית בתנור מיוחד. באמצעות הטכניקות הללו ניתן לשנות לחלוטין את צורת הזכוכית – למעוך, למתוח, לכופף, לחבר כמה בקבוקים אחד לשני ועוד. בשונה מהטכניקות הקרות שציינו, שאת רובן ניתן לבצע באמצעות ציוד פשוט, כאן נדרש תנור וציוד מקצועי. אגב, תנור ביתי לא מתאים כאן, כי התכת זכוכית בתנור דורשת טמפרטורות גבוהות מאוד שיכולות להגיע ליותר מ – 800 מעלות, טמפרטורה גבוהה בהרבה מזו של אפיית פשטידה ממוצעת.

 בין מיחזור לשימוש חוזר – מה באמת שומר על הסביבה?

אם פעם חשבנו שהדרך הטובה ביותר לשמור על הסביבה היא השלכת הפסולת שלנו לפחי המיחזור, היום כבר ברור: מיחזור היא דרך נהדרת לשמור על הסביבה, אך הדבר הטוב ביותר הוא פשוט לצרוך פחות. כשצורכים פחות מפחיתים באופן משמעותי את תהליכי הייצור המזהמים, שינוע הסחורות, הפסולת העתידית ועוד ועוד.

למרות זאת, בעולם שבו אנחנו חיים קשה עד בלתי אפשרי לא לצרוך שום דבר. אז אם כבר הגיעו לידינו בקבוקי בירה, יין או צנצנות מסוגים שונים, אנחנו יכולים להפחית את הנזק הסביבתי על ידי כך שנשתמש בהם כמה שיותר פעמים. לחלופין, אנחנו יכולים למצוא להם שימוש שמחליף רכישה של מוצרים אחרים – ליצור מהם כלים, גופי תאורה, אגרטלים ומתנות במקום לרכוש את כל אלו מחנויות.

נאוית חמיאס.jpg

נאוית חמיאס "תוצרת סין"

Emma Woffenden.jpg

Emma Woffenden

אמנות שבירה לוגו חדש-05.png